Turkey’s Psychedelic Rock Star Gaye Su Akyol in The New York Times

Must read

Menajerimi Ara — “Call My Agent”: A New Adaptation on Turkish TV

Turkish televisions welcomed a new TV series & drama on August 25. "Menajerimi Ara" — Call My Agent TV series has made an assertive...

11 Virtual Museums in Turkey You Can Visit Safely from Home Amid Pandemic Conditions

Virtual museums in Turkey has been a popular search so far. Recently, the COVID-19 pandemic forced everyone to spend increasingly more time at home...

Best Turkish Wines both Red and White to Taste and Enjoy

When you think about wines, the best wines, in the world, Turkey and Turkish wines are not among those you think of. The first two...

World’s Most Beautiful 21 Cities including Two Turkish Metropolis

Certainly, you have probably seen lots of lists so far which contain some of the world's most beautiful cities. Various websites prepare various lists...

Hot-Air Balloon Begin to Fly Again on The Sky of Cappadocia

Hot-Air Balloon has started to carry people after five months in central Turkey’s Cappadocia for two weeks. And so, the area is mostly famous...

Please Follow Us

Turkish psychedelic rock star Gaye Su Akyol is the trending name of the last decade. She takes the stage in several pubs or concert halls in Istanbul. With her completely different style in music, Gaye Su Akyol represents the 1970s Turkish psychedelic rock music. And moreover, she carries that music from that period to nowadays.

View this post on Instagram

@elleturkiye “Ekim sayımızda 23 muhteşem kadın var. Bu ay, dergiyi kadın hareketine adadık. Günlerce boğazımızı düğümleyen olaylara karşı susmak, olanları unutmak istemiyoruz. Ülkenin cesur, mücadeleci, başarılı, sesi gür çıkan aynı zamanda iş hayatında sözel tacize, ayrımcılığa uğramış ve tabii büyük başarılar da kazanmış kadınlarıyla dertleşip, ülkemizde kadınların her gün yüzleştiği sorunlara çare aradık. Gaye Su Akyol’un da röportajında söylediği gibi: “Şiddete maruz kalıyorsan yardım iste, ses çıkar, doğru derneklerle, kişilerle iletişime geç, hukuki haklarını öğren, hakkını ara ve hiç unutma; yalnız değilsin!” Fotoğraf: @koraybirand Yazı: @selinmilosyan Moda Editörü: @oguzerel Saç: @aliyilanci Makyaj: @cigdemyartasi Prodüksiyon: @artandist Post Prodüksiyon: @baristeksan #gayesuakyol #kadınhareketi “Kadın olmak başlı başına zor ama Türkiye’de daha da zor. Sizce neden? -Orta Doğu’nun kıyısında, demokrasinin çok geç geldiği ve uygulamada ciddi sıkıntıların yaşandığı bir coğrafyadayız. Konuyu yalnızca kadınlar üzerinden okursak eksik kalır ve sorunu çözmekte zorlanabiliriz çünkü problem maalesef sandığımızdan da büyük. Yalnızca kadınlar değil, azınlıklar, lgbti bireyler, hayvanlar, çocuklar, bitkiler… özetle canlı her varlık için hayat bu ülkede çok zor. Acı çekiyoruz, yaşam alanlarımız gasp ediliyor ve bu politik bir sorun. Kadın olmak, kendini bulmak, birey olabilmek, üretmek zaten zorken, artık var olabilmek, öldürülmeden, şiddete uğramadan hayatını idame ettirebilmek, adalet beklemek bile ciddi meselelere dönüştü.” …devamı @elleturkiye ‘de

A post shared by GSA (@gayesuakyol) on

On December 4th, on Wednesday, The New York Times (NY Times)* made an interview with Turkish chanteuse. This interview can actually be evaluated as the second success of Turkish psychedelic rock music. The first one was the Emmy Nomination of Turkish Anatolian rock band Altın Gün (Golden Day). The band had gained the nomination for the best world music album.

Before moving forward for the details of this interview, let’s first explore of who is Gaye Su Akyol.

The Hope of Turkish Psychedelic Rock Music: Gaye Su Akyol

As we pointed out above, Gaye Su Akyol has been in the music world for a decade. While she was commonly popular in Istanbul’s underground music spaces, now she has more common fame. Furthermore, The Turkish chanteuse has a very broad fan base from men to women. Besides, her fan base also varies based on social classes, ages, and even generations. Well, this is actually not a surprise as she has appeared on the cover of magazines such as the Turkish edition of Elle.

View this post on Instagram

Elle – Style Awards Yılın Müzik Yıldızı Ödülü 2019 teşekkürler @elleturkiye Teşekkürler hocam, kıymetli sanatçı Taner Ceylan @tanerceylanstudio Gecede yaptığım konuşmayı iliştiriyorum, bazılarınızı öpüyorum ♥️ “Merhaba Hanımlar, beyler, translar, lubunyalar, queer’ler, serseriler, seferiler, güvensiz suda yüzenler, ateşle dans edenler ve izafi dünyanın tekinsiz yolcuları… Bugün burada birlikte olmak ve bu ödülü almak harika! Heyecanlıyım, umutluyum ancak öfkem, üzüntüm ve hayalkırıklığım heyecanımdan ve umudumdan çok daha büyük. Kainatta ilgilenecek, sevinip üzerine hayaller kurulacak milyonlarca güzel şey varken, bu coğrafyaya biçilen payla yüzleştikçe kahroluyorum. Ülkemde insanlar sistematik olarak öldürülüyor. Ne tesadüftür ki bu cinayetlerde öldürülen taraf neredeyse hep kadın… hayatta kalmayı başaranlar aşağılanıyor, ikinci sınıf muamelesi görüyor, berbat ataerkil ve baskıcı düzenle susturuluyor, hayallerine veda ediyor, toplumsal cinsiyet rolleri üzerinden oto sansürle başbaşa bırakılıyorlar. Bu adamlar örgütlü mafya gibi birbirlerini kayırıyor, kendi kendilerine kurdukları düzende berbat hayatlar yaşayıp bizleri de bu kabusa maruz bırakıyorlar. Bu gerçeklerden iğrensek de, bana olmaz desek de, saydıklarımdan bazılarına farklı dozlarda hemen hepimiz üstü örtülü ya da açık açık maruz kaldık, kalıyoruz. Biz sosyal sorumluluk sloganlarıyla değil, adaletle, önlemlerle, eğitimle çözüm istiyoruz. Ben bu ödülü, ataerkil ve müthiş sıkıcı bir dünyada her şeye rağmen var olma mücadelesi veren, önyargıları kırıp kendi olma cesaretini gösteren, “elalem ne der” diye umursamadan risk alan, yaratan, üreten, devinen, dans eden, kahkaka atan, varlığı birer başkaldırı olan ve kendini kadın olarak tanımlayan herkese ithaf ediyorum. Sanatın sonsuzluğu ve özgür kanatlarıyla, yergiyle yerinmeden, övgüyle övünmeden hayal kurmaya, üretmeye, müzik yapmaya, dünyayı değiştirmeye, kendi kendimizin devrimini inşa etmeye devam! Nietzsche “hakikatten ölmemek için sanat var” demiş, Jean Luc Godard; “hakikat ile yaşamak için de vardır” demiş. Ben de yaşadığımız absürt dünyaya istinaden -naçizane- diyorum ki; İstikrarlı hayal hakikattir!”

A post shared by GSA (@gayesuakyol) on

Gaye Su Akyol was born in Istanbul in 1985. Her mother was a civil servant and her father a painter. As a child, she was obsessed with many types of music, from Nirvana to classical. She said: “I was like a hungry beast trying to find my taste.”

Gaye Su Akyol has built a broad fan base in recent years.
Gaye Su Akyol has built a broad fan base in recent years.

She said, her parents used to play old Turkish psychedelic rock kinds of music at home. And she especially enjoyed songs by Baris Manco, a popular singer who ended up presenting children’s TV shows.

The Growing Profile of Gaye Su Akyol

Gaye Su Akyol’s profile is not only growing in Turkey but also in the world. British radio shows, such as Iggy Pop’s on BBC 6 Music, have played songs from her latest album. The name of her latest album is “Istikrarli Hayal Hakikattir” (Consistent Fantasy Is Reality”), and on Nov. 30, Songlines, a London-based magazine about global music, named “the best artist” at its annual awards.

British radio shows, such as Iggy Pop’s on BBC 6 Music, have played songs from Gaye Su Akyol's latest album.
British radio shows, such as Iggy Pop’s on BBC 6 Music, have played songs from Gaye Su Akyol’s latest album.

Why Turkish Psychedelic Rock is So Important to Gaye Su Akyol?

Gaye Su Akyol recalled a recent discussion on social media in which people were asking if Turkey had ever invented anything. She said, “People were hopelessly trying to find something,” and her answer on this question was Turkish psychedelic music.

According to Gaye Su Akyol, this type of music has a philosophy and its own mathematic. The reason why this music still alive is because other culture can not copy it.

View this post on Instagram

Hello UK🚀

A post shared by GSA (@gayesuakyol) on

Gaye Su Akyol, as a daughter of a painter, grown up with art. Her father was a very talented painter, therefore he had friendships with the most famous poets of his period. By this means, she began writing poems from her early childhood.

A Fairly Productive Figure

Gaye Su Akyol released her first album in 2014. And the name of the album is “Develerle Yasiyorum” (“I Live with Camels”). Later on, in 2016, she took the stage with her second album named “Hologram Imparatorlugu” (Hologram Empire). Finally, she greeted us with her new album in 2018. And this time, she again gave a name to her album with deep meaning: Istikrarli Hayal Hakikattir. The proper translation of this album’s capture is “Consistent Fantasy Is Reality”.

Gaye Su Akyol has fans from every age, social class and gender.
Gaye Su Akyol has fans from every age, social class and gender.

Gaye Su Akyol on Social Media

The Turkish musician is actively using social media accounts. So, by following her on social media, you can hear more about Gaye Su Akyol and contact her.

* You can click “NYTimes/Turkey’s Psychedelic Rock Star Speaks Her Mind, Ambiguously” in order to read the whole article.

Enjoyed the article? Please follow us :)

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest articles

Menajerimi Ara — “Call My Agent”: A New Adaptation on Turkish TV

Turkish televisions welcomed a new TV series & drama on August 25. "Menajerimi Ara" — Call My Agent TV series has made an assertive...

11 Virtual Museums in Turkey You Can Visit Safely from Home Amid Pandemic Conditions

Virtual museums in Turkey has been a popular search so far. Recently, the COVID-19 pandemic forced everyone to spend increasingly more time at home...

Best Turkish Wines both Red and White to Taste and Enjoy

When you think about wines, the best wines, in the world, Turkey and Turkish wines are not among those you think of. The first two...

World’s Most Beautiful 21 Cities including Two Turkish Metropolis

Certainly, you have probably seen lots of lists so far which contain some of the world's most beautiful cities. Various websites prepare various lists...

Funny Best View Competition among Turkey’s Municipalities: Who Has the Best View?

The banter between two Istanbul district municipalities about who had the best views turned into a nationwide competition. So, the competition as we named...